Milyen ételeket kínáljunk óvodáskorú gyermekünknek?
Az óvodások általános napi táplálkozási igénye életkortól, nemtől és aktivitási szinttől függően változik. A gyerekek egy veleszületett érzéssel születnek és tudni fogják, hogy mennyi ételre van szükségük és az igényeik változhatnak is a fejlődésük során. Ez azt is jelenti, hogy az étvágyuk is változik. A szülőnek az a feladata, hogy felkínáljon különféle egészséges ételeket minden egyes nap és tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a gyerek dönthesse el, hogy mennyit is eszik egy-egy étkezés alkalmával. Ez segíteni fog neki abban, hogy egészséges étkezési szokásokat alakítson ki az élete későbbi szakaszában.
A legjobb dolog, hogy egészséges ételeket szolgálunk fel a gyerekünknek, ha az egyensúlyra és a változatosságra törekszünk. Mutatjuk is, hogy milyen élelmiszercsoportok fontosak a fejlődés szempontjából!
A gyümölcsök tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rostokkal. A gyümölcsök általában népszerűek az óvodások körében, a zöldségek elfogadása azonban több időt vesz igénybe. Szülőként feladatunk, hogy következetesen megpróbáljuk felajánlani ezeket az ételeket a gyermekünk számára.
A teljes kiőrlésű gabonák rostban gazdag élelmiszercsoportok, amelyek fontosak a bél egészsége szempontjából. A teljes kiőrlésű gabonák vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdagok. Ezért is fontos, hogy olyan ételeket is felkínáljunk a gyermekünknek, amelyek ilyen teljes kiőrlésű gabonákból készülnek.
A tejtermékek kalciumban és D-vitaminban bővelkednek, mindkettő nagyon fontos az erős csontozat és fogazat szempontjából. Válasszunk ízesítetlen és cukrozatlan tejet és próbáljunk a gyerekünknek natúr joghurtot is kínálni.
A fehérje nem csak a növekedéshez fontos, hanem azért is, mert jó vasforrásnak számítanak. A sovány hús, a csirke és a hal kiváló fehérjeforrás. Az óvodások egészséges étkezését biztosítják még a növényi fehérjeforrások is, mint például a csicseriborsó, a borsó vagy a bab.
Ebben a korban teljesen normális, ha a gyerekek szín vagy textúra alapján utasítanak el ételeket, vagy néha csak a kedvenc ételeiket választják. Ez az időszak azonban el fog múlni. Fontos, hogy elindítsuk a gyermekünket az egészséges táplálkozás útján. Mutassunk példát, hiszen a viselkedésünk befolyásolja a gyermek döntését.