A gyermekkori elhízás okai és terápiája
Az elhízás egyik oka nem más, mint a fizikai aktivitás hiánya. Napjainkban a gyerekek az általános fizikai aktivitáscsökkenését mutatják. A számítógépek növekvő használata, a televíziózás megnövekedett ideje mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek mozgásszegényebb életet éljenek.
A gyermekkori elhízás másik fontos tényezője a fokozott ülő életmód. Ugyanis az iskoláskorú gyerekek napjuk nagy részét az iskolában töltik, ahol aktívak csak a szünetben vagy a testnevelési órákon lehetnek.
A genetika is szerepet játszik az elhízásban. A gének azonban önmagukban nem mindig határozzák meg, hogy a gyermek elhízott vagy túlsúlyos lesz. A szülőktől tanult viselkedés azonban nagyban hozzájárul ehhez. Éppen ezért a szülőknek elő kell mozdítaniuk az egészséges ételek és életmód választását.
Az elmúlt évtizedekben jelentősen megváltoztak az étrendi szokások. A naponta elfogyasztott átlagos kalóriák mennyisége drámaian megnőtt. Ezen kívül a kalória-bevitel növekedése csökkentette az egészséges táplálkozáshoz szükséges tápanyagokat is. Az ételadagok szintén fontos szerepet játszanak a kialakult egészségtelen táplálkozási mintákban.
Az alacsonyabb jövedelmű otthonokból származó gyerekek nagyobb kockázatnak vannak kitéve az elhízás szempontjából. Ez számos olyan tényező eredménye, amelyek befolyásolják a viselkedést és a tevékenységeket.
A gyerekek elhízásának különböző kezelési lehetőségei vannak: a diétás terápia, a testmozgás, a viselkedés módosítása. Az elhízás által érintett gyermek kezelésénél fontos, hogy konzultáljunk egy táplálkozási szakemberrel, aki a gyermek igényeire specializálódott. A táplálkozási szakember segíthet a legjobban a gyermeknek megérteni az egészséges táplálkozási szokásokat, és hogy ezt hogyan is valósítsák meg a hosszú távú étrendjükben.
A gyerekek elhízásának másik formája a fizikai aktivitás növelése. A rendszeres mozgás ugyanis fontos hosszú távú összetevő a gyerek számára. A tanulmányok is azt mutatják, hogy a gyerekkori inaktivitás összefüggésbe hozható a felnőttkorban kialakult ülő életmóddal. A növekvő fizikai aktivitás csökkentheti vagy lassíthatja a zsírszövetek növekedését az elhízott gyerekeknél.
A gyerekek sokféle módon módosíthatják a viselkedésüket az egészségesebb eredmények érdekében. Például az étkezi szokások megváltoztatásával, a fizikai aktivitás növelésével és reális súlykontroll célok kitűzésével.